Седма недела по педестница

Седма недела по педестница

На 07.08.2016 година, Успение на св. Ана, св. Олимпијада, преп. Евпраксија, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско...


СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА - ИЛИНДЕН И СВЕТИ ПРЕЧИСТАНСКИ ПРЕПОДОБНОМАЧЕНИЦИ

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА - ИЛИНДЕН И СВЕТИ ПРЕЧИСТАНСКИ ПРЕПОДОБНОМАЧЕНИЦИ

„Чудесен Илија, ти се удостои за богојавление и за пророштва, како и великиот Мојсеј, помазувајќи со Духот пророци и цареви. Беше созерцател и на славата Христова на Таворската Гора, и пееше: Благословен си, Боже, на нашите татковци“ (песна од канонот на Утрена на свети...


Шеста недела по Педесетница

Шеста недела по Педесетница

На 31.07.2016 година, шестта Недела по Педесетница, Св.мч. Емилијан, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение со надлежниот архиереј  Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  и со свештеници од Тетовско-гостиварската епархија во Соборниот...


Св. вмч-чка Марина

Св. вмч-чка Марина

На 30.07.2016 година, Св. вмч-чка Марина, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по отслужената Света литургија во храмот посветен на  „Св. Марина“ во  с. Зубовце - Гостиварско,  во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско...