37 Недела по Педесетница, и спомен на  Св. мч. Трифун

37 Недела по Педесетница, и спомен на Св. мч. Трифун

На 14.02.2016 година, 37 Недела по Педесетница, Св. мч. Трифун, во Лешочкиот манастир Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Света Златоустова Литургија во сослужение со игуменот Теодосиј и ереј Марјанчо. На литургијата верниот народ се причести со Светите...


Одбележан споменот на Светите Три Ерарси

Одбележан споменот на Светите Три Ерарси

На 12.02.2016 година, на празникот на Светите Три Ерарси, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, се богослужеше Света Златоустова архиерејска литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение со Митрополитот Тетовско-гостиварски г....


Хуманитарна дејност

Хуманитарна дејност

На 11.02.2016 година, кога црквата го празнува споменот на Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј; Светите маченици Роман, Јаков, Филотеј, Иперихиј, Авив, Јулијан и Паригориј; Преподобен Лаврентиј Печерски; Тетовско-гостиварската православна епархија со...


Света Божествена литургија по повод празникот на светите три Ерарси

На 12.02.2016 година , по повод празникот на тројцата ерарси светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во соборниот храм св. Кирил и Методиј во Тетово ке се богослужи Света архиерејска литургија со почеток во 8:30 часот. На литургијата ќе чиноначалствува...