Соборното прославување на споменот од 1000-годишнината од упокојувањето на свети Јован Владимир

Соборното прославување на споменот од 1000-годишнината од упокојувањето на свети Јован Владимир

На 04.06.2016 лето Господово, Неговото високопреосвештенство, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во катедралниот храм "Света Софија" во Охрид, учествуваше во соборното прославување на споменот од 1000-годишнината од упокојувањето на светиот Јован Владимир. Ова...


Свeтите цар Константин и царица Елена

Свeтите цар Константин и царица Елена

На 03.06.2016 година кога црквата го празнува споменот на Светите рамноапостолни цар Константин и царица Елена, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше света Златоустова литургија во сослужение со свештениците од...


Во посета на домот за деца без родителска грижа  „11 Октомври“ од Скопје

Во посета на домот за деца без родителска грижа „11 Октомври“ од Скопје

На 01.06.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на г-ѓа Ристенка  Атанасовска  директор на домот за деца без родителска грижа  „11 Октомври“ од Скопје, присуствуваше на матурската прослава на штитениците кои оваа...