Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар

Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар

Во присуство на верници, претставници на компании и други гости беше претставен проектот, кој во иднина треба биде манастирски комплекс.
Надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во своето обраќање ја поздрави иницијативата на жителите на населбата Циглана,...


Огледало

Огледало

Излезе од печат новиот шестиот број на епархиското списание Огледало


Петта недела по Воскресение

Петта недела по Воскресение

На 29.05.2016 година, Недела (пета) по Воскресение – на Самарјанката, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм  „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од...


Путин стапна на Света Гора, пречекан со сите почести

Путин стапна на Света Гора, пречекан со сите почести

http://religija.mk/

Рускиот претседател, Владимир Путин со големи мерки на безбедност, но од друга страна со огромни почести и огромен интерес беше пречекан на Света Гора, каде допатува од Атина каде вчера имаше средби со државниот врв на Грција.
Путин го пречекал Игуменот на...