Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

На 11.03.2016 година, со благослов на  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во средно музичко училиште „Тодор Скалоски – Тетоец“ во Тетово, а по барање на верниците беше одржана трибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест. По...


Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

На 06.03.2016 година , Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Никола“ – Тетово, изврши Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово.


Недела месопусна

Недела месопусна

На 06.03.2016 година, Недела месопусна, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во сослужување на свештеници од Тетовското намесништво протоереј Жарко Мицкоски и ереј Марјанчо Мадевски во...


Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија

Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија

 

На 28.02.2016 година, Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија,  Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеа Света Златоустова литургија во сослужение со свештеници од Европската и...