Свети Сава, архиепископ Српски

Свети Сава, архиепископ Српски

На 27 jануари 2016 година, на одданието на Светото Богојавление, кога Црквата го слави споменот на светиот Сава, архиепископ Српски и светата Нина, рамноапостолна просветителка Грузиска, во манастирот на свети Ѓорѓи во Старо Нагоричане, митрополитот Кумановско-осоговски г....


Триесет и четврта недела по педесетница

Триесет и четврта недела по педесетница

На 24.01.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во сослужение со свештениците од Гостиварското архиерејско намесништво протоереј-ставрофор Боге Богојески, протоереј Андон Андоноски и...


БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ !!!  во Тетово и Гостивар

БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ !!! во Тетово и Гостивар

На 19.01.2016 - Водици, Богојавление Митрополитот Тетовско-гостиварски Јосиф богослужеше Света Златоустова Литургија во соборниот храм Свети Кирил и Методиј - Тетово во сослузхение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. По литургијата митрополитот изврши...


Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

На 18.01.2016 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско - гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света архиерејска Василиева Литургија во  храмот „ Света Богородица“ Тетово, во сослужение со повеќемина свештенослужители од Тетовското архиерејско...