Обрезание Господово

Обрезание Господово

На 14.01.2016 година, кога Црквата го  празнува обрезанието на Господ Исус Христос и св. Василиј Велики, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света Василиева Литургија во храмот „Св. Никола“- Тетово, во сослужение со свештеници...


Недела по Рождество Христово

Недела по Рождество Христово

На 10.01.2016 година, 32 Недела по Педесетница – на Светите Богоотци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  богослужеше Света Златоустова  Литургија во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка, во сослужение на протоереј Жарко...


Втор ден Божиќ - Собор на Пресвета Богородица

Втор ден Божиќ - Собор на Пресвета Богородица

На 08.01.2016 година, на II ден Божиќ, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското намесништво протоереј-ставрофор Мирко...


Христос се роди

Христос се роди

На 07.01.2016 година,  - Божиќ,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „ Пресвета Богородица“ во Гостивар. На литургијата во протоерејски чин беше произведен ереј Трпе Богојески....