171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ

171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ

На 12.03.2016 година, по повод 171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ, беше служена заупокоена литургија и парастос во Лешочкиот манастир.


Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

На 11.03.2016 година, со благослов на  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во средно музичко училиште „Тодор Скалоски – Тетоец“ во Тетово, а по барање на верниците беше одржана трибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест. По...


Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

На 06.03.2016 година , Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Никола“ – Тетово, изврши Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово.


Недела месопусна

Недела месопусна

На 06.03.2016 година, Недела месопусна, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во сослужување на свештеници од Тетовското намесништво протоереј Жарко Мицкоски и ереј Марјанчо Мадевски во...