Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија

Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија

 

На 28.02.2016 година, Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија,  Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеа Света Златоустова литургија во сослужение со свештеници од Европската и...


Упокоение на св. Кирил Солунски

Упокоение на св. Кирил Солунски

На 27.02.2016 година, Упокоение на св. Кирил Солунски, Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со свештеници од Гостиварското намесништво при Тетовско-гостиварската епархија протоереј-ставрофор Боге Богојески, протоереј...


Свети Ѓорѓи Кратовски

Свети Ѓорѓи Кратовски

На 24 февруари 2016 година, кога Црквата го слави споменот на свети Ѓорѓи Кратовски, во храмот на свети Ѓорѓи Кратовски во Кратово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,...


Остварена консултативна средба за дефинирање на проектот за реконструкција на стариот конак на Лешочкиот манастир

Остварена консултативна средба за дефинирање на проектот за реконструкција на стариот конак на Лешочкиот манастир

По барање на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, кој негува особена љубов кон Лешочкиот Манастир и често е присутен таму, денес се оствари консултативна средба за дефинирање на проектот за реконструкција на стариот конак на манастирот. На средбата учествуваа:...