Вечерна богослужба во манастирот св. Петнаесет Тивериополски маченици

Вечерна богослужба во манастирот св. Петнаесет Тивериополски маченици

На 10.12.2017 година со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Тетовско-гостиварски Јосиф Богогслужеше вечерна богослужба во манастирот св. Петнаесет Тивериополски маченици во Струмица

 


 Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

На денот кога Македонската православна црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на митрополитите Преспанско - пелагониски и администратор Австралиско - новозеландски...


Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

На 6 декември во Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски“ во село Драчево започна овогодинешното прославување на патронот на нашата Богословија и Црква -  светиот Климент, Охридскиот Чудотворец. Прославата започна со празнична вечерна богослужба...


Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец

Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец

Нашиот архипастир

 

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

Помнете ги вашите наставници што ви го проповедаа словото Божјо

и имајќи го пред очите крајот на нивниот живот,

подржувајте ја верата нивна!

(Евр. 13,7)

Драги браќа и сестри,

Денес го славиме...