БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ !!!  во Тетово и Гостивар

БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ !!! во Тетово и Гостивар

На 19.01.2016 - Водици, Богојавление Митрополитот Тетовско-гостиварски Јосиф богослужеше Света Златоустова Литургија во соборниот храм Свети Кирил и Методиј - Тетово во сослузхение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. По литургијата митрополитот изврши...


Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

На 18.01.2016 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско - гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света архиерејска Василиева Литургија во  храмот „ Света Богородица“ Тетово, во сослужение со повеќемина свештенослужители од Тетовското архиерејско...


Обрезание Господово

Обрезание Господово

На 14.01.2016 година, кога Црквата го  празнува обрезанието на Господ Исус Христос и св. Василиј Велики, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света Василиева Литургија во храмот „Св. Никола“- Тетово, во сослужение со свештеници...


Недела по Рождество Христово

Недела по Рождество Христово

На 10.01.2016 година, 32 Недела по Педесетница – на Светите Богоотци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  богослужеше Света Златоустова  Литургија во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка, во сослужение на протоереј Жарко...