Осветени темели за нова фабрика за масло „MIMES prom SUNVITAL maslo“ во с. Брвеница

Осветени темели за нова фабрика за масло „MIMES prom SUNVITAL maslo“ во с. Брвеница

На 27.08.2015 година, кога црквата ги празнува Светиот пророк Михеј II; Светиот свештеномаченик Маркел, епископ Апамејски; Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на сопственикот г. Иван Јанкулоски освети темели за нова фабрика...


12 та недела по Педесетница

12 та недела по Педесетница

На 23.08.2015 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света Божествена литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови...


Во посета на Лешочкиот Манастир

Во посета на Лешочкиот Манастир

На 20.08.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски  г. Јосиф, во Лешочкиот манастир ги прими амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија  г. Олег  Николајевич Шчербак,  Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во...


11 та недела по Педесетница

11 та недела по Педесетница

На 16.08.2015 година, кога светата црква ги празнува Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст; Преподобен Козма евнух;Преподобен Антониј Римјанин; Света мироносица Саломија; Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска...