23та недела по Педесетница

23та недела по Педесетница

На 08.11.2015 година, Св.вмч.Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше архиерејска Златоустова Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Тетово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со...


Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска

Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска

На 01.11.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Светиот пророк Јоил; Светиот маченик Вар; Преподобен Прохор Пчински; Пренос на моштите на свети Јован Рилски; Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Атанасиј“ –...


Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутанов од Радовиш

Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутанов од Радовиш

На 31.10.2015 година, со благослов на Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во велелепниот храм „Св. Троица“ – Радовиш, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутанов од...


Осветување на новиот храм „Св. Петка“ с. Церово-Гостиварско

Осветување на новиот храм „Св. Петка“ с. Церово-Гостиварско

На   25.10.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Светите маченици Тарах, Пров и Андроник; Свети Мартин епископ Турски; Преподобен Козма Мајумски; Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со свештеници од Гостиварското намесништво го освети...