Свети маченик Трифун

Свети маченик Трифун

На 14.02.2018 година, св. мч. Трифун, Неговото високопреопсвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, според традицијата изврши благословување и закројување на виновата лоза во с. Лешок и с. Теарце - Тетовско. Проповедтта на Митрополитот г. Јосиф може во целост да...


Честитка до новоизбраниот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи

Честитка до новоизбраниот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи

Тетовско-гостиварската православна епархија, од името на Надлежниот епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенсво, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, од чесното свештенство и од името на верниот народ, на новоизбраниот директор на Комисијата за односи со...


Недела Месопусна

Недела Месопусна

На 11.02.2018 Недела Месопусна и во чест на светите Три ерарси Свети Василие Велики, Свети Григориј Богослов и Свети Јован Златоуст, Митрополитот Европски г.Пимен во сослужение со митрополитите Тетовско-гостиварски Јосиф и митрополитот Кумановско-осоговски д-р Јосиф...


Св. Атанасиј Велики

Св. Атанасиј Велики

На 31.01.2018 година, Св. Атанасиј Велики, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Атанасиј“ – с. Брвеница. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По...