Литургија на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село

Литургија на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село

На 14. 10. 2015 година, Покров на Пресвета Богородица, св. Јован Кукузел, св. ап. Ананиј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско – Гостиварски г. Јосиф и Надлежениот Митрополит Брегалнички г. Иларион, во храмот посветен на „Покров на Пресвета Богородица“ во...


Света Тајна крштение над новороденчето Дамјан Симјановски од Тетово

Света Тајна крштение над новороденчето Дамјан Симјановски од Тетово

На 13.10.2015 година,  кога светата црква го празнува споменот на Свети Григориј Просветител, епископ Ерменски; Светите маченички Гајанија, Рипсимија и останатите триесет и пет монахињи; Свети Михаил, прв митрополит Киевски;Неговото високопреосвештенство, Митрополитот...


Недела на сите Македонски Светии

Недела на сите Македонски Светии

На 04.10.2015 година, во првата недела од месец Октомври, кога нашата помесна црква го празнува Соборот на сите Македонски Светии, во соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, беше отслужена Света архиерејска литургија на која чиноначалствуваше неговото блаженство...


Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст

Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст

На 27.09.2015 година, кога го прославуваме Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар. На Светата Литургија,...