Свети Илија – Илинден

Свети Илија – Илинден

На 02.08.2015 година, Свети Илија – Илинден,  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во манастирот „Св. Атанасиј“ – с. Лешок, богослужеше Света литургија. Истиот ден Митрополитот г. Јосиф, во манастирот „Св. Илија“ – с. Луковица освети вода и ги благослови кумските...


 „Св. вмч-ца Марина – Огнена Марија“

„Св. вмч-ца Марина – Огнена Марија“

На 30.07.2015 година, кога светат црква го празнува споменот на  „Св. вмч-ца Марина – Огнена Марија“, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во истоимениот храм во с. Зубовце – Гостиварско, освети вода и ги благослови кумските...


Oсветување на новата камбана за манастирската црква „Св. Георгиј Победоносец“ с. Туденце

Oсветување на новата камбана за манастирската црква „Св. Георгиј Победоносец“ с. Туденце

На 31.07.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски  г. Јосиф, изврши осветување на новата камбана за манастирската црква „Св. Георгиј Победоносец“ с. Туденце – Тетовско. Камбаната е дар од г. Мирко Димовски со семејството од  Детроит, САД....


Осмата Недела по Педесетница

На 26.07.2015 година, во осмата Недела по Педесетница, кога црквата ги празнува св. Отци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска Златоустова литургија, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово, во...