24 недела по Педесетница

24 недела по Педесетница

На 15.11.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше архиерејска Златоустова Литургија во манастирот „Св. Атанасиј“ во Лешок. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. 


23та недела по Педесетница

23та недела по Педесетница

На 08.11.2015 година, Св.вмч.Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше архиерејска Златоустова Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Тетово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со...


Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска

Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска

На 01.11.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Светиот пророк Јоил; Светиот маченик Вар; Преподобен Прохор Пчински; Пренос на моштите на свети Јован Рилски; Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Атанасиј“ –...


Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутанов од Радовиш

Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутанов од Радовиш

На 31.10.2015 година, со благослов на Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во велелепниот храм „Св. Троица“ – Радовиш, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутанов од...