„Св. вмч-ца Марина – Огнена Марија“

„Св. вмч-ца Марина – Огнена Марија“

На 30.07.2015 година, кога светат црква го празнува споменот на  „Св. вмч-ца Марина – Огнена Марија“, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во истоимениот храм во с. Зубовце – Гостиварско, освети вода и ги благослови кумските...


Oсветување на новата камбана за манастирската црква „Св. Георгиј Победоносец“ с. Туденце

Oсветување на новата камбана за манастирската црква „Св. Георгиј Победоносец“ с. Туденце

На 31.07.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски  г. Јосиф, изврши осветување на новата камбана за манастирската црква „Св. Георгиј Победоносец“ с. Туденце – Тетовско. Камбаната е дар од г. Мирко Димовски со семејството од  Детроит, САД....


Осмата Недела по Педесетница

На 26.07.2015 година, во осмата Недела по Педесетница, кога црквата ги празнува св. Отци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска Златоустова литургија, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово, во...


 „Св. апостоли Петар и Павле“ - Петровден

„Св. апостоли Петар и Павле“ - Петровден

На 12.07.2015 година, кога црквата ги слави „Св. апостоли Петар и Павле“ - Петровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско намесништво, го освети храмот „Св. Георгиј Победоносец“ , и...