Вo посета на Лешочкиот манастир

Вo посета на Лешочкиот манастир

На  19.11.2015 година, , во посета на Лешочкиот манастир беа професорите од Македонската Православна Богословија „Св. Климент Охридски“ од Скопје. Срдечно добредојде им посака  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф.


 „Св. Георгиј Победоносец“ с. Мала Речица - Тетовско

„Св. Георгиј Победоносец“ с. Мала Речица - Тетовско

На 16.11.2015 година, на празникот св. вмч. Георгиј – Ѓурѓиц, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ с. Мала Речица - Тетовско, освети вода и ги благослови кумските лебови.


Групна венчавка

Групна венчавка

На 15.11.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Димитриј“ во с. Теарце, изврши Света Тајна крштение  над новороденчето Огнен Смилевски. Истиот ден во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, надлежниот...


24 недела по Педесетница

24 недела по Педесетница

На 15.11.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше архиерејска Златоустова Литургија во манастирот „Св. Атанасиј“ во Лешок. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.