Рождество на св. Јован Крстител – Иванден

Рождество на св. Јован Крстител – Иванден

На 07.07.2018 година, Рождество на св. Јован Крстител – Иванден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тето...

Промоцијата на Прирачник за иселеници, Сликовница за изучување на Македонски јазик и Веб-страната

Промоцијата на Прирачник за иселеници, Сликовница за изучува...

На 05.07.2018 година, во просториите на Македонската опера и балет, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно с...

Преп. Наум Охридски

Преп. Наум Охридски

На 03.07.2018 година, кога Светата црква го празнува споменот на  Преп. Наум Охридски, Неговото високопреосвештенст...

Недела 5 та по Педесетница

Недела 5 та по Педесетница

На 01.07.2018 година, Недела 5 та по Педесетница, св. Леонтиј Светогорец, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Т...

Недела 3 - та по Педесетница

Недела 3 - та по Педесетница

На 17.06.2018 година, Недела 3 - та по Педесетница  св. Митрофан Цариградски,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение со свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Боге Богојески, Андон Андоноски и ѓакон Мартин Андоноски. На литургијата верниот народ се...

"ТЕХО 2018"

"ТЕХО 2018"

Во сабота 16 јуни во Соборниот храм св.Кирил и Методиј Тетово се одржа меѓународниот хорски фестивал на православна духовна музика "ТЕХО 2018". На фестивалот оваа година земаа учество: Градски женски младински...

Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Во чест на големиот и значаен милениумски јубилеј „1000 години Охридска архиепископија“ на 16 и 17 јуни 2018 години ќе се одржи 27 издание на Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“...

Недела 2 - та по Педесетница

Недела 2 - та по Педесетница

На 10.06.2018 година, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници от Тетовското архиерејско намесништв...