Велики Четврток

Велики Четврток

На 05.04.2018 година, на Велики Четврток, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, сл...

Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветници

Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветници

На 01.04.2018 година, шеста Недела на Великиот пост – Цветна, Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветн...

Спомен на Преподобен Бенедикт; Свети Евсхимон, епископ Лампсакиски и Свети Теогност, митрополит Киевски

Спомен на Преподобен Бенедикт; Свети Евсхимон, епископ Лампс...

На 27. 03. 2018 година, во шестата недела од Великиот пост, кога Светата Црква го празнува споменот на Преподобен Б...

 V акатист на Пресвета Богородица

V акатист на Пресвета Богородица

На 23.03.2018 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи V акатист на П...

 Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

На 22.03.2018 година, на празникот Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци , св. 40 Битолски нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „ Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Боге Богојески, протопрезвитер Марјанчо Мадевски. На литургиј...

Четврта Недела на Великиот пост – Св. Јован Лествичник

Четврта Недела на Великиот пост – Св. Јован Лествичник

На 18.03.2018 година, четврта Недела на Великиот пост – Св. Јован Лествичник, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Василиева Литургија во Соборниот храм „Св. Кир...

IV акатист на Пресвета Богородиц

IV акатист на Пресвета Богородиц

На 16.03.2018 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служeше IV акатист на „Пресвета Богородица“, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово, во...

Литургија на Претходноосветени Дарови

Литургија на Претходноосветени Дарови

На 14.03.2018 година, во Средата од четвртата седмица од Великиот пост, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово отслужи ли...