Во посетa на Тетовско-гостиварскaта епархија

Во посетa на Тетовско-гостиварскaта епархија

На 06.04.2016 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Лешочкиот манастир оствари средба со ректорот на УК...

Tрета Недела на Великиот пост – Крстопоклона

Tрета Недела на Великиот пост – Крстопоклона

На 03.04.2016 година, трета Недела на Великиот пост – Крстопоклона, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Т...

Трет Акатис на Пресвета Богородица во Тетово

Трет Акатис на Пресвета Богородица во Тетово

На 01.04.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  III...

Литургија на Претходноосветени Дарови

Литургија на Претходноосветени Дарови

На 01.04.2016 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслуж...

Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица

Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица

Во Неделата на свети Григориј Палама – заштитникот на Струмичката епархија, Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф отслужи сеноќно бдение со Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив во Струмица. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни. Свети Григориј Палама, спаси нѐ! Еднаш...

II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово

II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово

На 25.03.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,...

 Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Петка “ – Гостивар

Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Петка “ – Гостивар

На 25.03.2016 година,   Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „ Св. Петка “ – Гостивар, во сос...

Спомен на Светите 40 Маченици во Севастија

Спомен на Светите 40 Маченици во Севастија

На 22.03.2016 година, Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци; Св. 40 Битолски нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови, во х...