Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска

Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска

На 01.11.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Светиот пророк Јоил; Светиот маченик Вар; Преподобен Пр...

Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутанов од Радовиш

Света Тајна венчание на младоженците Ристе и Благица Кукутан...

На 31.10.2015 година, со благослов на Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во велелепнио...

Осветување на новиот храм „Св. Петка“ с. Церово-Гостиварско

Осветување на новиот храм „Св. Петка“ с. Церово-Гостиварско

На   25.10.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Светите маченици Тарах, Пров и Андрони...

Oсветување на новиот храм, посветен на „Света Преподобномаченичка Параскева – Петка“ во населбата Точила, Прилеп

Oсветување на новиот храм, посветен на „Света Преподобномаче...

Денес, на 24.10.2015 г, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение со Митрополитите Тетовско-Гостиварск...

Дваесетта ta_nedela_po_pedesetnica

Дваесетта ta_nedela_po_pedesetnica

На 18.10.2015 година, во Дваесеттата ta_nedela_po_pedesetnica, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во вослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Пресвета Богородица во Гостивар. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Огледало

Огледало

Излезе од печат новиот број на епархискиот весник Огледало и истиот мозете да го преземете на следниов линк  http://tge.mk/vesnici/ogledalo5.pdf

Доделување Светиклиментов орден од I и II ред

Доделување Светиклиментов орден од I и II ред

Со одлука на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ - ОА, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан им додели Светиклиментов орден од I ред на амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Неговата Екселенци...

Литургија на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село

Литургија на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село

На 14. 10. 2015 година, Покров на Пресвета Богородица, св. Јован Кукузел, св. ап. Ананиј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско – Гостиварски г. Јосиф и Надлежениот Митрополит Брегалнички г. Иларион,...