Честитка до новоизбраниот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи

Честитка до новоизбраниот директор на Комисијата за односи с...

Тетовско-гостиварската православна епархија, од името на Надлежниот епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенсво, М...

Недела Месопусна

Недела Месопусна

На 11.02.2018 Недела Месопусна и во чест на светите Три ерарси Свети Василие Велики, Свети Григориј Богослов и Свети Јов...

Св. Атанасиј Велики

Св. Атанасиј Велики

На 31.01.2018 година, Св. Атанасиј Велики, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, с...

Недела на Митар и фарисеј

Недела на Митар и фарисеј

На 28.01.2018 година, Преп. Гаврил Лесновски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф...

Собор на свети Јован Крстител

Собор на свети Јован Крстител

"Собор на свети Јован Крстител" На 20 јануари 2018 година, кога Црквата го слави Соборот на свети Јован Крстител, во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф служеше света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, богословот Дејвид Јорданов од Кратово беше ракоположен во ѓаконски чин. Верниот народ се причести со Светите Хрис...

Недела по Богојавление

Недела по Богојавление

На 21.01.2018 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир, во сослужение со свештеници од Тетовско-гостиварската епархија....

Водици, Богојавление

Водици, Богојавление

На 19.01.2018 година, - Водици, Богојавление, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештениц...

Света Василиева литургија во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово

Света Василиева литургија во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово

На 18.01.2018 година, Водопост, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово, служеше Света Василиева литургија со вечерна богослужба,...