Cесловенските просветители св. Кирил и Методиј

На 24.05.2020 на празникот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј во соборниот храм на Тетово посветен во нивни спомен,надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф со свештенсвото од Тетовското намесништво богослужеше света литургија. По литургијата беа благословени кумските лебови.На крајот од литургијата митрополитот г. Јосиф пред верниот народ се обрати со пригодна беседа која можете да ја прочитате тука...