Чествување на Свети Гаврил Лесновски во Лесновската обител

По повод празникот на Лесновската Светиња – Свети Гаврил Лесновски, на 28. 01. 2020 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со браќата од манастирот и свештеници од Брегалничката и Тетовско – гостиварската епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија.

Содражајна и поучна беседа одража Митрополитот Повардарски г. Агатангел, по што го благословија и пресекоа празничниот леб

 

Превземено од:http://www.bregalnickaeparhija.org.mk/index.php/82-2010-01-15-21-45/2010-01-15-21-513/1348-2020-01-28-15-08-41