Источен Петок – Балаклија

На 03.05.2019 година, Источен Петок – Балаклија, со благослов на Ариепископот Охридски и македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Јован Крстител во н. Капиштец. На литургијата многубројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни. На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата може да ја прочитате во целост тука....