Недела Сиропусна, св. Теодор Тирон (Прочка – Велики поклади)

На 01.03.2020 година, Недела Сиропусна, св. Теодор Тирон (Прочка – Велики поклади), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужување на свештеници од Гостиварското архиерејското намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата може во целост да ја прочитате тука....