Oсветуване на камен темелник за изградба на нов конак во Лешочкиот манастир

На 01.02.2020 година, кога црквата ги празнува Преп.Макариј Велики, св. Марко Ефески, во Лешочкиот манастир Неговото Блаженство Архиепископот  Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан,  заедно со надлежниот епархиски архереј на Тетовско-гостиварската епархија г. Јосиф, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф и многубројно свештенство од МПЦ-ОА,  извршија осветуване на камен темелник за изградба на нов Конак во Лешочкиот манастир. На чинот покрај многубројниот верен народ присуствуваа и Премиерот на владата  г. Оливер Спасовски, градоначалникот на Општина Теарце г. Исен Асани, директорот на Комисијата за односи со верски  заедници г. Даријан Сотировски, директорот на Управата за заштита на  културно наследсво г. Ацо Костов.

Нека е благословено и честито.