Oсветување на новоизградената црква на МПЦ-ОА  св.Злата Мегленска во Загреб,Р.Хрватска

21.05.2023   Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Неговата Светост Српскиот Патријарх г.г. Порфириј, надлежниот епархиски архиереј на Европската епархија г. Пимен, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, епископот г. Јован-Парачко-славонски, и епископт г. Кирил новоименуваниот  администратор загребачко-љубљјански изврши осветување на новоизградената црква на МПЦ-ОА  св. Злата Мегленска во Загреб, Р. Хрватска. Повеќе на сајтот на Европска епархија.