Педесетница – Слегување на Светиот Дух

На 16.06.2019 година, Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Св. Троица), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија и Вечерна  богослужба во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата Митрополитот г. Јосиф ги благослови празничните лебови.