Религијата во образованието - искуства и предизвици

На 16. 02. 2023 година, со благослов на Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф се обрати на Тркалезната маса ,,Религијата во образованието - искуства и предизвици", организирана од фондацијата ,,Конрад Аденауер". На средбата присуствуваа Реис ул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, поглавар на ИВЗ, НВП. Скопскиот бискуп и Епарх струмичко-скопски, монс. д-р Киро Стојанов, поглавар на Католичка црква во РМ, д-р Емил Заев - претседател на Евангелско-методистичка црква, г-дин Пепо Леви - претседател на Еврејска заедница, пратеници од Собранието на Република Македонија, претставник од Министерството за образование и наука и верски експерти, кои разговараа за улогата на религијата во образовниот процес. Говорот на митрополитот г. Јосиф, кој го произнесе во име на Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, можете да го прочитате на следниот линк...