Собор на Св. Јован Крстител

На 20.01.2020 година, Собор на Св. Јован Крстител, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше  Света Златоустова литургија во храмот „Св. Архангел Михаил“ с. Вруток – Гостиварско, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.