Водокрст

На 18.01.2020 година, Водокрст, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Света Богородица“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беше извршен голем Богојавленски водосвет и беше положен Светиот Крст во осветените води.

По литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата во целост може да ја прочитате тука...