Света тајна крштение на чедата Божји Марко и Марио Трпковски
На 30.08.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Свети Јован Рилски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши света тајна крштение на чедата Божји Марко и Марио Трпковски во манастирот „св. Георгиј“ с. Туденце – Тетовско.