Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска
На 01.11.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Светиот пророк Јоил; Светиот маченик Вар; Преподобен Прохор Пчински; Пренос на моштите на свети Јован Рилски; Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Атанасиј“ – Брвеница, изврши Света Тајна крштение над новороденчето Марија Спасеноска од Тетово.