23та недела по Педесетница
На 08.11.2015 година, Св.вмч.Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше архиерејска Златоустова Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Тетово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата беа благословени славските лебови