„Св. Георгиј Победоносец“ с. Мала Речица - Тетовско
На 16.11.2015 година, на празникот св. вмч. Георгиј – Ѓурѓиц, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ с. Мала Речица - Тетовско, освети вода и ги благослови кумските лебови.