Дваесет и седма недела по педесетница
На 06.12.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  служеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј Предраг Исаески и ереј Александар Стојановски.  На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.