Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона
На 18.01.2016 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско - гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света архиерејска Василиева Литургија во  храмот „ Света Богородица“ Тетово, во сослужение со повеќемина свештенослужители од Тетовското архиерејско намесништво. По литургијата се изврши Голем Богојавленски водосвет.