Света Божествена литургија по повод празникот на светите три Ерарси
На 12.02.2016 година , по повод празникот на тројцата ерарси светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во соборниот храм св. Кирил и Методиј во Тетово ке се богослужи Света архиерејска литургија со почеток во 8:30 часот. На литургијата ќе чиноначалствува митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф и надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф. На литургијата ке сослужуваат повеке архимандрити, игумени и свештеници од МПЦ-ОА. На светата литургија активно учество ке земе и женскиот младински хор Менада под диригенство на Маестро Ивица Зорич.