Aкатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово,
На 18.03.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј Предраг Исаески, протоереј Жарко Мицкоски, ереј Александар Стојаноски, ереј Марјанчо Мадевски и ѓакон Илија Деспотовски.