Спомен на Светите 40 Маченици во Севастија
На 22.03.2016 година, Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци; Св. 40 Битолски нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Никола“ – Тетово. На литургијата  сослужуваа протоереј-ставрофор Мирко Станкоски и протоереј Дарко Наумовски – архиерејски намесник.