II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово
На 25.03.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј Предраг Исаески, протоереј Ивица Спасеноски, протоереј Жарко Мицкоски и  ереј Александар Стојаноски.