Трет Акатис на Пресвета Богородица во Тетово
На 01.04.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  III акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј Предраг Исаески, протоереј Перица Бојкоски, ереј Александар Стојаноски, ереј Марјанчо Мадевски и  ѓакон Илија Деспотовски.