Недела на Света Марија Египетска
На 17.04.2016 година, пета Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во Соборниот храм „ Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј Предраг Исаески, ереј Александар Стојаноски и ѓакон Илија Деспотовски. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.