Велика Среда
На 27.04.2016 година,  на Велика Среда , Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови, во Соборниот храм  „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовско архиерејско намесништво ереј Александар Стојаноски и ереј Марјанчо Мадевски.