Света тајна брак
На 14.05.2016 година, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со надлежниот архиереј на Тетовско-гостиварската епархија г. Јосиф, изврши Света Тајна венчание над младоженците Лазар и Добрила Лазарески во Соборниот храм „ Пресвета Богородица“ во Гостивар