Петта недела по Пeдесетница
На 24.07.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во с. Брвеница, во сослужение со протопрезвитер Ивица Спасеноски и ѓакон Илија Деспотовски. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.