Предвечерието на големиот христијански празник „Успение на Пресвета Богородица“
На 27.08.2016 година,  во предвечерието на големиот христијански празник „Успение  на Пресвета Богородица“, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Лешочкиот манастир отслужи вечерна богослужба  во  сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На вечерната богослужба присуствуваше многуброен народ со голема вера дојде да оддаде почит на мајката Божја. Митрополитот Тетовско-гостиварски одржа пригодна беседа која во целост ја објавуваме. 

Беседа